0 332 236 36 16

HABERLER:

28.00

29.00

Araba Kiralama İşlemlerinde Yeni Dönem

Diğer isimleri oto kiralama, rent a car, araç kiralama olan bu terim sizin günlük, haftalık, aylık olarak belli bir ücret karşılığı araba kiralamanıza denir. Kiraladığınız süre içinde o aracın sahibi olmanız demektir. Bu sektör 2010 yılından itibaren artış göstermiştir.

 

 Araç Kiralama İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

 

            Bu bağlamda kurulan birçok şirket ve işyeri bulunmaktadır. Araç kiralamak isteyen kişi bu şirketlere giderek günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak tercihte bulunarak aracı belli bir ücret karşılığında kiralar. Kiraladığı gün sayısı bittikten sonra aracı kiraladığı yere geri getirir. Eğer kiralamayı çok büyük firmalardan yaparsanız önünüze 1 sene engeli çıkarabilmektedirler. Yani en az 1 sene o aracı kiralamanızı isterler. Bunun diğer adı operasyonel kiralamadır. 12 aydan 48 aya kadar süren bir kiralamadır. Araba kiralarken tüm evraklar tam olmalıdır. Bazı firmalar 2 yıllık ehliyet şartı koymaktadır. Bazı yüksek model araçları vermek için yaş sınırı koyan firmalar da var. Kiraladığınız aracın kasko ve sigortası olmak zorundadır. Araç sizdeyken kusurlu veya kusursuz herhangi bir kaza olması durumunda bütün masrafı kasko ve sigorta şirketi karşılar ve siz herhangi bir ücret ödemezsiniz.

 

 Araba Kiralama İşlemleri Nerede Yapılır?

 

            Araç kiralamak amacıyla kurulan firmalara giderek kaç gün aracın sizde kalmasını istediğinizi belirtip ücrette de anlaşarak belli bir sözleşme imzalamak şartıyla araba kiralayabilirsiniz. Firmada kendi arabasını garantiye almak için, o arabanın sizde olduğuna dair kiralama bilgileri içeren bir sözleşme imzalatır.

 

 Araç Kiralamada Drop Ücreti Nedir?

 

            Araba kiralarken istediğiniz model ve marka aracı seçebilirsiniz. Kiralama sürecinde bazı yasal zorunluluklar bulunmaktadır. Drop ücreti bu zorunluluk kapsamına girer. Diğer adı tek yönlü kiralamadır. Bir yerden kiraladığınız aracı başka bir yerde teslim ederseniz drop ücreti ödersiniz. Her firmanın kendine göre uyguladığı drop mesafesi vardır. Sözleşme imzalamadan önce firmalar bu konu hakkında ayrıntılı bilgi verir.

 

 Filo Kiralama Ne Demek?

 

            Filo kiralama, şirketinize kiraladığınız araçlar demektir. Eğer bir şirketiniz varsa ve siz şirket adına bir araç kiralarsanız filo kiralama yapmış olursunuz.


© 2014 Tüm Hakları Ünye web tasarıma Aittir
0 332 236 36 16 Bu site, Sahin Diktepe tarafından Rent A Car Pro Paket Sistemi ile hazırlanmıştır.